MORE AWARDS CELEBRATING SPORTING ACHIEVEMENT AT WITHAM HALL!

06 Apr 2015

MOST IMPROVED TEAM AWARD: medals were awarded to the Colts D to recognise the terrific progress they have made this term:

Sacha Howells

Sammie Stokes

Finn Cordial

Will Fairfax

Leon Steinbach

James Weldon

Ben Armitage

Hamish Gordon-Stewart

Rory Pepper

MINI OLYMPICS CLUB AWARDS: medals were awarded for outstanding effort and energy at mini Olympics club this term.

Max St John

Felix Starkey

Sam Beattie

Will Chatterton

Alfie Buik

Geordie Irvine

Louis Batty

Issy Wass

Philippa Hix

Harriet Darley

Abbie Leverton

Sienna McAlpine

Highly commended certificates were presented to the following children:

Highly Commended in Cross Country:

Isabella Manara – for effort and enthusiasm in cross-country

Toby Hanson – for brilliant commitment and effort in cross-country

Geordie Irvine – for brilliant commitment and effort in cross-country

Sam Smith – for enthusiasm and effort in cross-country training

Daisy Smith-Maxwell – for outstanding effort and commitment in cross-country

Bella Fox - for outstanding effort and commitment in cross-country

Oliver Rymer – for effort and enthusiasm in cross-country

Eleanor Tickler - for outstanding effort and commitment in cross-country

Joe Atkinson – for commitment to cross-country training

Felix Starkey – for enthusiasm and effort in cross-country training

Ben Price – for effort and enthusiasm in cross-country

Josie Turner - for outstanding effort and commitment in cross-country

Emma Garvin - for outstanding effort and commitment in cross-country

Isabella Micklewright - for outstanding effort and commitment in cross-country

Gigi Granger - for outstanding effort and commitment in cross-country

Alice Farmer - for brilliant commitment and effort in cross-country

Harriet Anthony - for brilliant commitment and effort in cross-country

Sophie Hamilton - for brilliant commitment and effort in cross-country

Highly Commended – Senior Netball:

Sophie Wass – outstanding commitment, hard work and consistent play throughout the season – a great team player, with a wonderful rapport with her team mates

Philippa Hix – working hard in both attacking and defensive positions, work ethic has been outstanding

Lottie Bingham – working hard in training and match play – always gives 100% and is a great team motivator, bursting with enthusiasm to do well

Issy Wass – always working hard in training and match play – always gives 100% and is a great team motivator, with a great will to win!

Abbie Leverton – quiet, hardworking and very conscientious to learn more and more about the game.  A consistent team player, with an exemplary approach to her sport

Chica Maitland – great effort and commitment

Highly Commended – 3rd XI

Freddie Arlott, Alexander Edwards and Isaac Barrow

 ….for highly consistent levels of performance contributing to the success of the 3rd XI

Highly Commended 2nd XI:

Geordie Irvine: Performing to a consistently high level throughout the season

Eshan Mehta: Making tremendous improvements to all parts of his game

Will Chandler: Making tremendous improvements to all parts of his game

Oscar Fowler: Performing to a consistently high level throughout the season

Archie Smith-Maxwell: Making tremendous improvements to all parts of his game

Highly commended 1st XI:

Joe Fox – for tremendous commitment for the team in matches and training

James Tattersall – for great skill and finishing in the 7-aside format

Orlando Thain – for real improvement and enthusiasm over the term

Toby Hanson – for real improvement and enthusiasm over the term

Colts Football – Highly commended:

Joe Atkinson for his energy and “never give in” attitude.

Will Robertson for some great Goal-Keeping.

Otter Burford – energy, enthusiasm and versatility

Highly Commended: U11 Netball

Sienna McAlpine – for brilliant progress, attitude and enthusiasm in Netball

Jemima Paganuzzi – for great shooting and enthusiasm in Netball

Georgina Eatch – for great progress and focus in Netball

Sienna de Gale – for great focus and progress in shooting

Emma Garvin – for great progress and commitment in Netball

Cecily Hopkins – for brilliant progress and enthusiasm in Netball

Zara Williams – for great shooting in Netball

Highly commended: U8&9 Netball

U8

Shivali Patel – for great progress and attitude in Netball

Izzy Leverton – for great progress and shooting in Netball

Rose Allport – great effort and progress

Charlotte Welch – great effort and progress

U9                            

Isabella Beattie – for great progress and attitude in Netball

Eleanor Tickler – for great progress and attitude in Netball

Maddie Bryars – for good defence and enthusiasm in Netball

Highly commended in Squash for their effort and progress:

Sacha Howells, Toby Hanson and Archie Smith-Maxwell

Swimming certificates were awarded to:

Level 1 and 2s

Ben Marshall, Leon Steinbach, Felix Starkey, Sammie Stokes, Eddie Howells, Max St John, George Alford, Hugo Shippey, Johnny Hall, Finn Cordial, Joe Atkinson, Ludo Elbourne

Level 1, 2, 3 and 4

George V-R, Sam Smith, Oli Allport, Louis Batty, Harry Jones, George Weaving, Ben Armitage, Charlie Rymer